Noc múzeí a galérií

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši pripravilo v rámci tohtoročnej Noci múzeí a galérii podujatie pod názvom Tajomstvá pokračujú..., na ktorom sa dňa 19. mája 2018 v čase od 18.00 do 23.00 hod. zúčastnilo celkovo 1 366 návštevníkov.
Každý, kto prišiel, mohol objavovať, skúmať, spoznávať, učiť sa i zabávať počas nočnej prehliadky expozícií múzea ale aj pri plnení rôznych úloh na pripravených stanovištiach. Pre tých odvážnejších všetko začínalo zostupom do podzemia jaskyniarskym rebríkom. Ale aj tí, čo uprednostnili schody o nič neprišli. Na všetkých čakalo klbko Ariadninej nite, ktorá ich sprevádzala podzemím pri objavovaní tajomstiev jaskýň. Vyskúšali si tiež, aké je to preliezť jaskynnou plazivkou, stretli sa s jaskynným medveďom alebo sa zabavili pri skladaní puzzle a drevených kociek s tematickým zameraním na náš zbierkový fond. Ak sa návštevníci vybrali za žiarou sopiek mohli spoznávať, čo nám do súčasnosti zanechali tieto unikátne geologické útvary. Šikovnosť bola potrebná aj pri zostavovaní paleo-skladačky, hľadaní skamenelín v piesku, či riešení divotvorných hlavolamov, ktoré mala pre každého pripravené lesná pani. A ako to vyzerá v medveďom brlohu? To museli zistiť snáď všetci malí návštevníci. Vedomosti preverilo a ale aj rozšírilo určovanie lebiek zvierat. Nakoniec, po zdolaní všetkých úloh, si mohli deti, možno aj za pomoci rodičov, vyskúšať svoju zručnosť pri výrobe drevených príveskov, ktoré im určite aj po čase pripomenú chvíle strávené v múzeu.
Mnoho návštevníkov využilo možnosť vyjsť na rozhľadňu nad múzeom a potešiť sa pohľadom na mesto a jeho okolie s panorámou Nízkych a Západných Tatier a Chočských vrchov. Vďaka krásnemu počasiu to určite stálo za to.
A samozrejme nemohol chýbať ani tajomný mních, ktorého bolo možné zahliadnuť na chodbách múzea, pôvodne starého jezuitského kláštora z 2. polovice 18. storočia.

       Ďakujeme všetkým, ktorí prišli a strávili s nami noc plnú zábavy, prekvapení a zážitkov.